Роман ЧАБАК
Роль собак в усіх видах діяльності правоохоронців важко переоцінити. Багато з нас знають, що друзі людини допомагають прикордонникам виявляти наркотики і вибухівку, чи знаходити зниклих людей і втікачів-злочинців. Та цим їх діяльність не обмежується. В європейських країнах барбоси вже давно беруть активну участь у антитерористичних операціях, в охороні громадського порядку та допомагають визволяти заручників. Такі навички дуже важливі, оскільки людина не володіє таким гострим відчуттям, нюхом, як ці тварини, і такою стрімкістю, з якою атакують собаки.
Застосовувати свої природні вміння в правоохоронній роботі собак навчають і в Україні. Але успіхи не такі, як хотілося б. Далеко не всі кінологічні центри нашої країни можуть похвалитися відмінною підготовкою своїх вихованців. Як вже писала «ІЗ», деякі керівники центрів більше уваги приділяли інтер’єру своїх кабінетів, установлюючи там каміни, ніж вихованню псів. А інші центри тримали у вольєрах нутрій, замість собак. Тому про їх належну підготовку можна лише мріяти.
Щоправда це стосується не всіх кінологічних центрів. Є й такі, які з року в рік турботливо виконують свою роботу і підготовляють відмінних спеціалістів. Це можна сказати і про кінологічний центр ГУМВС України в Запорізькій області. Нещодавно тут зібрались керівники всіх центрів країни на семінар-раду.
– Рівень підготовки тут дуже гарний, розробляються нові напрями в технології підготовки. Саме тому ми вибрали цей центр для проведення семінар-ради. Їх база дозволяє показати людям сучасний рівень підготовки і взаємодії кінологів з іншими службами. Нині ми серйозно взялися за проведення таких навчальних закладів, оскільки раніше семінар-ради більше нагадували виїзди на відпочинок. Тепер всі керівники повинні довести, що вони професіонали і можуть виправити ситуацію, яка за останні п’ять років, так би мовити, «з’їхала на нулі», – розповідає керівник Кінологічної служби ГУМВС України Володимир Ященко.
Знайти вибухівку й наркотики – справа кількох секунд
З розвитком такого явища, як тероризм, правоохоронці всіх країн шукають дедалі новіші й ефективніші способи боротьби з ним. Немало важливим є й запобігання вибухам літаків та інших транспортних засобів. Та не завжди можливо виявити вибухові речовини сучасними приладами. А от запорізькі собаки продемонстрували, що вони кращі за «наворочені» електроніки. Крім того, з таким же успіхом вони можуть знаходити і наркотики.
Для такого випробування спеціалісти виставляють кілька сумок із «сюрпризом». Річ у тім, що коли вибухівка просто лежить у сумці, то не треба і собаки, щоб її виявити. Тому в одній із них схований термос, в якому вже приховується розшукувана речовина. Спочатку тварина проходжається серед сумок, і вже через кілька секунд зупиняється біля однієї із них. Потім звідти й дістають кілька міцно закоркованих термосів і розкладають на траві. Тут вже потрібно потрудитися, щоб визначити, в якому з них знаходиться необхідний предмет.
Та, як виявилось, для натренованого собаки виконати це завдання – справа кількох секунд. Після недовгого обнюхування, чотирилапий спеціаліст зупинився біля одного з термосів. Підтверджуючи професіоналізм пса, кінолог дістав з нього прихований предмет.
– Пошук вибухівки собакою в світі вважається найвищим пілотажем. Тут є певні труднощі в навчанні собак. Знайшовши бомбу, якщо вона розташована на рівні метра від землі, пес повинен лягти і вказати на місце носом. Якщо вище – сісти і також ткнути носом. Йому не можна гавкати чи скавчати, оскільки на деяких вибухівках встановлені детектори звуку. Не можна щось штовхнути – можуть спрацювати детектори руху. Тому це навчання триває не один рік, – пояснює начальник кінологічної служби ГУМВС України в Запорізькій області Євген Михайлов.
Собаки штурмують будинки й допомагають звільняти заручників
Якщо взяти слід і знайти заборонені предмети – це виконують багато всі, то далеко не всі з них можуть надати підтримку контр-терористичним спецпідрозділам. Для цього просто необхідно, щоб чотирилапий правоохоронець не боявся пістолетних пострілів і автоматних черг. Крім того, його потрібно спеціально підготовляти, щоб він заскакував у вікно і атакував людину зі зброєю. Ці навички блискуче продемонстрували вихованці Запорізького кінологічного центру.
Під час демонстрування вмінь собак, правоохоронці розіграли сценарій звільнення захопленого будинку. На його даху готувався до штурму спецназ, збоку до найближчого вікна також підходили бійці спецпідрозділу. А трохи далі стояв напоготові кінолог зі своїм чотирилапим помічником. З вікна регулярно доносилась брутальна лайка «загарбників» і автоматні черги. Коли все було готовим до початку операції, а міліціонери лише чекали наказу, справу розпочав пес – за командою німецька вівчарка атакувала одне з вікон, а за нею одразу зайшов спецназ.
Пес повністю виконав своє призначення – відвернути увагу і, за можливості, нейтралізувати озброєного чоловіка, поки до нього не доберуться бійці спецпідрозділу.
До захоплень поїздів собаки також готові і навчені діяти не самостійно, а з людьми. В такому випадку підриваються двері і одне з вікон, одразу ж прокладають своєрідний трап, по якому карабкається пес. І поки «загарбники» отямлюють ся від шуму, собака цілком може встигнути нейтралізувати людину зі зброєю.
– Мало хто взагалі може сказати, як повинен діяти собака-антитерорист, – заявляє Євген Михайлов. – Але ми не лише знаємо це, а й успішно практикуємо. На жаль, ця програма використовується лише в Запоріжжі. Пес повинен вміти добре працювати не лише самотужки, а й разом зі своїми спів родичами. Ми залучаємо до п’яти собак водночас. Крім того, собаки спеціально навчені працювати в складі спецназу під час звільнення заручників.
Вважаю, що таких навичок повинні навчати тварин не лише у нас, а й по всій Україні. Наприклад, наш центр може похвалитися спільною роботою зі спецпідрозділами «Грифон», «Беркут», «Сокіл». Крім того, уже тривалий час наш центр співпрацює в СБУ, а навички відпрацьовує разом з «Альфою». Оскільки в кожній області є УБОЗ, то в кожній з них повинні бути й спеціально навчені собаки.
Корисні новинки до «Євро-2012»
До прибуття величезної навали туристів в Україну, міліціонери міркують, як їх не лише зустрічати, а й боротися з масовими безладами. А вони цілком можуть виникнути після виграшу чи програшу чиєїсь команди. Уже бували прецеденти, коли розгнівані чи надто обрадувані фанати йшли трощити магазини, автомобілі, або влаштовували масові сутички. Запорізькі кінологи підготувалися до цього. Було витрачено немало часу, щоб змусити самих собак працювати в команді. Зате результат втішний.
Для керівників кінологічних центрів приймаюча сторона розіграла звичний сценарій безчинства фанатів. Гучно викрикуючи і б’ючи чим попало, неорганізований натовп рухається в сторону правоохоронців. Перед ним вишиковуються міліціонери зі щитами, але молоді люди майже не реагують на появу правоохоронців, і починають провокувати зіткнення. Ось тоді до справи приступають собаки – через щільний заслон правоохоронців з’являються з півдесятка кінологів зі своїми вихованцями. Як засвідчує практика, на це натовп реагує миттю – адже з собакою не домовишся і їй нічого не поясниш. А рани від зубів заживатимуть довго і болісно. Тому багато хто точиться назад, а кінологи тим часом оточують натовп. В цей час один з фанатів дістав пістолет і спробував втекти. Але якраз в цю мить з повода був спущений службовий пес, який в лічені секунди затримав втікача, так і не давши йому застосувати зброю.
– Нещодавно у нас проходила гра за кубок України з футболу. На цей захід ми виставили майже все робоче поголів’я – до 20 собак. І нам довелося їх використати. Після гри гості з Донецької області хуліганити, розкачувати службовий автомобіль з очевидною метою перекинути його. На всі заклики правоохоронців зупинити незаконні дії, ніяк не відреагували. Тому нам і довелося застосувати собак, і хуліганство було вмить припинено. А самі активні учасники пригоди, з укусами, були доставлені до райвідділу. Та крім нас, ніхто в цьому напрямі не працює, – пригадує Євген Михайлов.
Охороняти порядок допомагають цивільні формування
Зрозуміло, що на охорону великого обласного центру не вистачить ніяких собак, скільки їх не розводь. Тому в Запоріжжі ввели ще одну новинку – залучення громадських формувань зі своїми собаками для охорони громадського порядку.
– Ідея, можна сказати, виникла досить спонтанно. Зібрались чинні працівники міліції, пенсіонери і подумали, чому б не залучити таких відмінних псів для охорони громадського порядку. Та сюди приходять не випадкові громадяни, а сертифіковані собаки і спеціально навчені люди, які пройшли спецпідготовку. Найважливіше в їх роботі – профілактика. Завдяки тому, що вони є, ведеться хороша профілактична робота і можна вести мову про успішну охорону порядку, – говорить помічник начальника Ленінського райвідділу міліції Запоріжжя Олексій Бакумовський.
Громадське формування очолив колишній працівник ленінського райвідділу міліції Запоріжжя Олександр Зіскун. Він сам живе в цьому районі, тому й намагається зробити посильний внесок в наведення порядку. Добровольці працюють лише три місяці, але й за цей короткий термін уже є успіхи.
– Злочинців нам уже доводилось затримувати, але собак не застосовували. Коли людина бачить пса з вишкіреними зубами, тому у неї одразу ж відпадає бажання продовжувати якісь незаконні дії чи чинити опір. Тут сильний психологічний чинник, тому наші собаки діють як жах для зловмисників, – пояснює керівник громадського формування Олександр Зіскун.
Як виявилось, не лише дорослі можуть вступити у це громадське формування. Багатьох глядачів не переставав дивувати і захоплювати 11-річний Данило зі своїм вихованцем Єнісеєм. Пес слухав і блискуче виконував кожну команду хлопчика – від проведення виборки (собаці дають понюхати предмет, який належить жертві чи злочинцеві, а потім вона знаходить його серед десяти подібних) до затримання зловмисника. Це не дивно, адже Данило вже три роки займається у кінологічному центрі , і може скласти конкуренцію багатьом професійним кінологам. Тому хлопчина і вирішив допомогти в охороні порядку.