Тема вообще супер!!! Психологическая или психолого-психиатрическая экспертизы потерпевших это такой кладезьи следователи должны уметь им пользоваться.
---------- Добавлено в 14:24 ---------- Предыдущее сообщение было написано в 14:19 ----------
Выкладываю наши наработки в этой области, думаю они заслуживают внимания.
"У ряді випадків, за наявності достатніх підстав, може виникнути необхідність у проведенні й судово-психіатричних та судово-психологічних експертиз щодо визначення психічного стану потерпілих.
Судово-психологічна експертиза встановлює характер відхилень у психічних переживаннях суб'єкта, їх глибину, тривалість та причинний зв'язок з певними діями та бездіяльністю інших осіб. Для встановлення вищевказаних відхилень можливо призначення й психолого-педагогічної експертизи.
Як свідчить практика, ураховуючи характер порушень стану здоров'я потерпілого, спочатку потрібно провести судово-медичну експертизу, а потім комплексну судово-психолого-психіатричну експертизу, інакше психолог буде позбавлений можливості встановити причинний зв'язок між психічними переживаннями та виявленими порушеннями фізичного та психічного здоров'я.
Приблизний перелік питань, які можливо поставити експерту
Судово-психологічна:
1. Чи виявляє потерпілий будь-яких психологічних переживань та страждань?
2. Якщо так, то який ступінь тяжкості наявних переживань та страждань?
3. Чи знаходяться виявлені в потерпілого психологічні переживання та страждання в причинному зв'язку з вчиненими стосовно нього діями чи бездіяльністю?
4. Які основні індивідуально-психологічні особливості особистості та характеру потерпілої особи, які могли вплинути на її поведінку в ситуації, що досліджується?
Зазначене питання спрямоване на вивчення базових рис і особливостей особистості і характеру жертви злочину. Дозволяє комплексно вивчити особу потерпілого та прийти до розуміння того, як ця особа сприймала ситуацію, виявити можливість виникнення уразливого стану під час скоєння злочину. Відповідь на запитання дозволить зробити висновок про те, які психологічні особливості жертви могли вплинути на її поведінку в ситуації, що розглядається.
5. Чи був психологічний стан потерпілого в ситуації, що складає сутність кримінальної справи, уразливим? (Чи перебувала потерпіла особа в ситуації, що складає сутність кримінальної справи, в уразливому психологічному стані?).
Питання ставить задачу перед експертом провести психологічну ретроспекцію та вивчити особливості волі, опиту, інтелекту, емоційного стану жертви торгівлі людьми в період, що безпосередньо передував злочину, і в період його протікання та визначити чи мало місце вразливе становище, яке могло вплинути на волевиявлення жертви, прийняття нею рішень, адекватних ситуації."